Prawnik w sprawie rozwodowej – w czym może Ci pomóc?

 

Sprawy rozwodowe, szczególnie te z orzekaniem o winie są szczególnie trudne dla obu stron. Wymagają nie tylko dopilnowania wielu formalności, ale przede wszystkim niosą ze sobą duży ładunek negatywnych emocji. Niektóre osoby decydują się na samodzielne przeprowadzenie rozwodu, warto jednak rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika, oszczędzając sobie wiele czasu i nerwów. Dlaczego opłaca się to zrobić?

 

  1. Postępowanie rozwodowe przebiegnie szybciej

Małżonkowie, którzy podjęli decyzję o zakończeniu swojego związku, zazwyczaj pragną, aby sprawa przebiegła jak najszybciej. Jeśli obie strony chcą rozwodu bez orzekania o winie oraz są zgodne w kwestii podziału wspólnego majątku i opieki nad dziećmi, sąd może rozwiązać małżeństwo nawet na pierwszej rozprawie. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, kiedy wniosek o rozwód i odpowiedź na niego nie będą zawierać żadnych braków formalnych. Szczególnie pomocny będzie jednak dobry prawnik w sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie. Tego typu postępowania toczące się pomiędzy zwaśnionymi stronami mogą ciągnąć się nawet przez kilka lat. Kolejne rozprawy wyznaczane są co kilka miesięcy, co wydłuża czas trwania rozwodu. Adwokat nie może co prawda przyspieszyć terminu wyznaczenia kolejnej sprawy, jednak dzięki jego wiedzy i doświadczeniu możemy uniknąć braków formalnych, które uniemożliwią wydanie wyroku i tym samym spowodują konieczność wyznaczenia kolejnej rozprawy.

  1. Szanse na wygraną wzrosną

Rozwód dla obu stron związany jest w silnymi emocjami. Rozżalenie i wzajemne pretensje często nie pozwalają realnie ocenić sytuacji, co może zrobić adwokat. Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie, nieumiejętnie poprowadzone mogą się skończyć bardzo niekorzystnym wyrokiem dla danej strony. Prawnik jeszcze przed rozpoczęciem postępowania przyjrzy się sytuacji i wskaże realne możliwości. Dzięki temu zwiększy się szansa na to, aby uniknąć zaskoczenia i niekorzystnego rozstrzygnięcia sprawy, np. zasądzenia dożywotnich alimentów dla drugiego małżonka lub utratą do nich prawa. Poza tym adwokat zadba, żeby wszystkie pisma procesowe zostały złożone w odpowiednim terminie i w odpowiedniej formie. Czasami niewiedza może skutkować nawet przegraną. Nie wszystkie osoby decydujące się na samodzielne poprowadzenie rozwodu zdają sobie sprawę np. z tego, że wszystkie posiadane dowody winy współmałżonka, należy przedstawić już w pierwszym piśmie procesowym.

  1. Mniej stresu i innych negatywnych emocji

Sprawy rozwodowe zazwyczaj wiążą się z wieloma negatywnymi emocjami. Spotkania małżonków są trudne i wyczerpujące psychicznie, szczególnie jeśli powodem rozstania jest zdrada, przemoc czy alkoholizm. Na sali sądowej trudno wówczas zachować spokój i rzeczowo dowodzić swoich racji. Prawnik w sprawie rozwodowej przejmie ten ciężar na siebie. Dzięki temu strona nie musi uczestniczyć we wszystkich rozprawach, oszczędzając sobie w ten sposób sporo stresu, łagodniej przechodząc tym samymi przez etap rozwodu i szybciej wracając po nim do równowagi.

 

Mam duże doświadczenie w prowadzeniu postępowań rozwodowych, o alimenty, a także o podział majątku. Do wszystkich spraw podchodzę z dużą empatią, swoim klientom służę nie tylko radą. Zawsze dokładam wszelkich starań, aby wszystkie postępowania powierzone mojej opiece przebiegły jak najszybciej w jak najmniejszym stopniu angażowały czas moich klientów.